O PROJEKCIE

UCHO GMACHU to cykl koncertów współczesnej muzyki awangardowej organizowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie przez wspierające instytucję stowarzyszenie przyjaciół. Występ każdego wykonawcy będzie skojarzony tematycznie, stylistycznie lub na zasadzie swobodnego nawiązania z wybraną galerią stałą MNW.

Najciekawsi polscy wykonawcy muzyki współczesnej – eksperymentalnej, improwizowanej, folkowej, etnicznej i elektronicznej – wystąpią w przestrzeni ekspozycji stałych Muzeum Narodowego w Warszawie: Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Interdyscyplinarny, oparty na synestetycznym doświadczaniu sztuki projekt jest ukierunkowany na popularyzację aktualnych dokonań w świetle tradycji pozornie odległych dyscyplin artystycznych i odwrotnie – skarbów minionych epok w kontekście muzycznej awangardy.

cover_duze

Do instytucji prezentujących dorobek artystyczny wielu stuleci zaprasza się najczęściej instrumentalistów wykonujących utwory klasyków, także rekonstruujących dawne modele wykonawstwa. Przełamujący ten schemat cykl UCHO GMACHU jest kierowany zarówno do odbiorców zaznajomionych z awangardowymi nurtami kultury, jak i do tych zainteresowanych przede wszystkim jej oficjalnym nurtem. Pierwsi będą mieli okazję zweryfikować stereotypy mogące powstrzymywać ich przed regularnym kontaktem z tradycją sztuk wizualnych, ujrzeć muzeum jako atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu, drudzy – w znanym sobie miejscu uczestniczyć w wyjątkowym dźwiękowym zdarzeniu, które być może zachęci ich do nieoczywistych muzycznych poszukiwań.

Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Dzięki temu wszystkie koncerty będą miały charakter otwarty (obowiązują zapisy) i bezpłatny.

plakat_ucho-page-001 (1)